3 نکته بسیار مهم در ست کردن لباس که بایستی حتما بدانید…

  انسان همواره طرفدار زیبایی بوده است و دوست دارد تا در جلسات، مهمانی‌ها و جشن‌ها موجه و آراسته به نظر برسد. یکی از روش‌هایی که اکثر افراد سعی می‌کنند به آن توجه کنند تا بتوانند ظاهری جذاب داشته باشند، ست‌کردن رنگ لباس می‌باشد. این مسئله از آن جهت اهمیت دارد، که هرچقدر هم که لباس شما گران‌قیمت باشد، اگر رنگ‌ها را به‌خوبی کنار هم قرار ندهید، نمی‌توانید آن‌طور که دوست دارید ظاهر شوید.

در این مقاله چرم چوب سعی کرده‌ایم تا با توجه‌ به هارمونی رنگ لباس، روش‌ها و نکات مهم نحوه ست کردن رنگ لباس را تشریح کنیم.

ست کردن لباس

۱_ شناختن رنگ‌ها

شناختن رنگ‌ها تأثیر بسیار زیادی در نحوه چینش و ست‌کردن آنها دارد. هارمونی رنگ لباس به معنای این است که ست رنگ لباس‌ها را جوری انتخاب کنید، تا در کنار هم‌چشم نواز و جذاب به نظر برسند.  با شناختن رنگ‌ها شما می‌توانید از اصل هارمونی رنگ لباس به‌خوبی استفاده کرده و به راحتی لباس‌های خود را با یکدیگر ست کنید.

رنگ‌ها به‌ طورکلی به سه دسته رنگ‌های سرد، رنگ‌های گرم و رنگ‌های خنثی دسته بندی می‌شوند. رنگ‌های گرم طیف قرمز، نارنجی و زرد را شامل شده و رنگ‌های سرد، جزو طیف رنگ‌های  آبی، سبز و بنفش به شمار می‌روند. مشکی، خاکستری و سفید نیز رنگ‌های خنثی را شامل می‌شوند. سه رنگ آبی قرمز و زرد به رنگ‌های اصلی شهرت دارند و برای ساختن رنگ‌های دیگر از ترکیب این رنگ‌ها استفاده می‌شود. با اضافه کردن رنگ‌های خنثی به رنگ‌های ساخته شده، رنگ‌هایی با سایه‌های تیره‌تر یا روشن‌تر ساخته می‌شود.

در چرخه رنگ‌ها، به رنگ‌هایی که روبروی هم قرار می‌گیرند، رنگ‌های مکمل گفته می‌شود. در زمینهٔ ست کردن رنگ لباس، رنگ‌های مکمل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشند. البته در صنعت مد، برخلاف نامشان آنقدر ها هم استفاده هم‌زمان از رنگ‌های مکمل توصیه نمی‌شود. بلکه سعی شده هر رنگ را با رنگ متضادش در طیفی ملایم تر هماهنگ کرد و برای پیدا کردن طیف‌های متضاد، می‌توان از مجموعهٔ رنگ‌های مکمل کمک گرفت.

۲_ تأثیر رنگ‌ها بر بدن

رنگ‌ها به‌طورکلی دو نوع تأثیر بر بدن دارند: اولین تأثیر، تأثیر نمایشی و ظاهری می‌باشد، که از بیرون قابل مشاهده است.  برای مثال،  طیف رنگی گرم مانند رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد، قهوه‌ای و غیره باعث می‌شوند که اندازه‌ها کوچک‌تر به نظر برسند. برای همین است که در زمینه ست کردن رنگ لباس، افراد وقتی می‌خواهند خود را لاغرتر نشان دهند، از این طیف رنگ استفاده می‌کنند. البته در این زمینه، نکات بسیار زیاد قابل بحثی وجود دارد. برای مثال، با اینکه گفته می‌شود استفاده از رنگ‌های روشن باعث چاق تر نشان داده شدن افراد می‌شود، ولی اگر آنها را بتوانید به‌درستی با رنگ‌های دیگر هماهنگ کنید، دیگر لازم نیست که نگران این موضوع باشید.

پیشنهاد مطالعه: چگونه چرم اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اگر می‌خواهید لاغرتر به نظر برسید، سعی کنید تا جای ممکن از یک نوع رنگ استفاده کنید. رنگ مشکی پرطرفدارترین رنگی است که شما را لاغرتر نشان می‌دهد. به‌طورکلی رنگ‌های تیره تر، اندازه‌ها را کوچک‌تر نشان می‌دهند. در هنگام ست کردن لباس‌هایتان سعی کنید از انتخاب لباس‌هایی که طرح‌های بزرگ و اندازه‌های بزرگ دارند اجتناب کنید؛ زیرا این گونه لباس‌ها شما را چاق‌تر نشان می‌دهند.

دومین اثری که رنگ‌ها بر ما می‌گذارند، اثر روحی می‌باشد. برای مثال رنگ‌های آبی، بنفش، سبز و طیف‌هایشان، رنگ‌های آرامش بخش می‌باشند.

هارمونی رنگ در ست کردن لباس

۳_ ایجاد مطابقت بین رنگ‌ها

اولین نکته‌ای که در زمینه مطابقت بین رنگ‌ها و ست کردن رنگ لباس مورد توجه می‌گیرد،  مکانی است که می‌خواهید به آنجا بروید؛  این که شما می‌خواهید به یک جلسه کاری رفته و یا به یک مهمانی دوستانه بروید، تأثیر بسیار زیادی در انتخاب و چینش رنگ‌ها خواهد داشت. اگر قصد رفتن به یک مصاحبه کاری را دارید، می‌توانید از کت شلوارهای اداری تک رنگ استفاده کنید که جلوه متشخصی را به شما بدهد. اگر به مهمانی تولد یا مهمانی‌هایی که دارای تم خاصی می‌باشند، دعوت شده‌اید؛ می‌توانید لباس‌هایی را با رنگ‌هایی در طیف رنگ تم مهمانی به تن کنید. برای مثال اگر تم مهمانی آبی بود، می‌توانید مانتو آبی پررنگ را با یک شلوار لی کم ‌رنگ و شال آبی کم‌ رنگ ست کنید.

 سعی کنید تا از درجات مختلف یک رنگ بهره ببرید؛ اما دقت داشته باشید که در هنگام ست کردن رنگ لباس خود از بیش از سه رنگ استفاده نکنید. به این موضوع نیز توجه کنید که در نهایت باید خودتان از آنچه که می‌پوشید لذت ببرید بنابراین زیاد به خود سخت نگیرید:)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *